REkrabička a REkelímek
Zpět na články

Plogging – aktivita, díky které budete mít dobrý pocit hned dvakrát

Tipy
Bára Kocmánková

Vznik ploggingu

Plogging založil v roce 2016 ve Švédsku Erik Ahlström, který ho začal provozovat ve Stockholmu potom, co se přestěhoval z horského střediska Åre. O dva roky později se do téhle aktivity zapojilo už přes 36 milionů ploggerů, kteří dohromady naběhali 1,5 miliardy kilometrů. Každý den se pak do ploggování zapojuje kolem 20 000 lidí, a to ve více než 100 zemích. Velké ploggerské skupiny vznikly například v Anglii, Francii, Německu a Americe.

Členové skupiny Plogga, kterou založil Erik Ahlström; Zdroj: Plogga

Že běhání nepatří mezi vaše koníčky? Nevadí – plogging, respektive jeho myšlenku můžete praktikovat i při procházkách se psem, jízdě na kole nebo na horských túrách. Hlavní je to, že trávíte svůj čas v přírodě a zároveň ji ulevíte od odhozených odpadků. Stačí se jen vybavit rukavicemi, pytlem nebo taškou a vyrazit se nadýchat čerstvého vzduchu. Při sbírání věcí ze země hezky protáhnete tělo, zapojíte břišní svaly a procvičíte i své klouby. A po skončení vaší procházky nebo výletu nalezené “poklady” s dobrým pocitem dáte do tříděného odpadu. Je to prostě jednoduché!

Plogging a sociální sítě

Inspiraci pro své ploggování můžete najít i na sociálních sítích. Na Instagramu nebo Pinterestu stačí do vyhledávání zadat #plogging a ukáže se vám celá řada příspěvků z celého světa. Stejně tak se i vy můžete podělit o své zážitky a inspirovat ostatní. Zajímavé jsou i instagramové profily přímo zaměřené na plogging, třeba peterpicksuptrash nebo jellysavestheworld.

Sami nebo s partou

Ploggování je samozřejmě větší zábava ve skupině, v rámci které si můžete dát i nějakou výzvu nebo soutěž o tom, kdo posbírá nejvíc odpadků.  Podívejte se, jestli je ve vašem okolí nějaká ploggovací skupina a připojte se k ní. A pokud žádnou nenajdete, založte ji třeba sami. Namotivujte své kamarády, rodinu nebo svým kolegům v práci navrhněte originální teambuilding. Zapojit se můžete i do aktivit Trash Hero – mezinárodního dobrovolnického ekologického projektu. V Česku má aktuálně 20 základen sdružující přes čtyři tisíce dobrovolníků, kteří zvládli sesbírat už 130 420 kg odpadků! S Trash Hero se můžete zúčastnit pravidelných i jednorázových úklidů, na kterých poznáte spoustu nových lidí. 

Trash Hero na jedné ze svých akcí; Zdroj: Trash Hero

Jaké odpadky v přírodě najdete

Jak asi tušíte, nejčastěji se setkáte s plastovým odpadem – sáčky a igelitovými taškami, PET lahvemi a na výletních trasách i s plastovými příbory. Potkáte i dost nedopalků od cigaret, účtenek a v dnešní době i jednorázových roušek. Pamatujte, že přírodní ekosystém může negativně ovlivnit už malá část odpadu. Takže - jako se při pohybu počítá každé shozené kilo, má smysl i každé zvednuté plastové brčko nebo tyčinka od lízátka!

Krom ploggování je dobré se zamyslet nad tím, kde a jaký plast ve svém životě používáte. Někdy prostě jen stačí změnit návyky u jednorázových řešení (například lahví na pití, obalů na jídlo nebo hygienických potřeb) a zkusit najít jinou, udržitelnější variantu. Nemusíte hned změnit celý svůj životní styl, stačí udělat alespoň jeden malý krok.

Zdroje:

What Is Plogging and Why You Should Try It

'Plogging', the running that mixes ecology and sport

What Is Plogging? Everything You Need to Know

Plogging

Plogga

Trash Hero