Schválně – kolik věcí na jedno použití v koupelně používáte? Kolik z nich končí v koši na směsný odpad? A kolik jich takhle za jeden rok vy sami vyhodíte? U některých položek se můžeme dostat na pěkně vysoká čísla. A stejně tak – zajímáte se o to, jaké produkty v koupelně vlastně používáte a do čeho jsou baleny? Věřte nám, že se vyplatí nad tím zamyslet… Pojďme na to a vezmeme to hezky od píky.
Zubní kartáčky
Kartáčky na zuby používáme určitou dobu (maximálně tři měsíce) a potom je vyhodíme do směsného odpadu. Každý rok se jich na světě vyrobí obrovské množství (odhad je cca 4,7 miliardy ročně), které skončí na skládce. Čím je nahradit? Pomocníky z mnohem ekologičtějšího materiálu – bambusu. Jeho pěstování a zpracování je mnohem šetrnější k životnímu prostředí, a jakmile přijde čas rozloučit se s bambusovým zubním kartáčkem - nemusíte mít výčitky svědomí, protože bambus je snadno rozložitelný. Štětinky pak bývají také vyrobeny z tohoto materiálu, případně z nylonu-4, který je k životnímu prostředí šetrnější než ty klasické plastové.
Bambusové zubní kartáčky mohou mít štetinky buď přímo z bambusu nebo z nylonu-4.
Sáhnout můžete také po kartáčku s vyměnitelnou hlavicí nebo i alternativnějších kartáčcích z větviček nebo kořenů Salvadory perské, které se pro čištění zubů používají už po tisíciletí. Je to vlastně kombinace kartáčku a pasty v jednom. Salvadora perská má čistící a leštící účinky, bělí zuby a také posiluje dásně. Obsahuje i antibakteriální a antimikrobiální látky, vápník, vitamin C, saponiny a flavonoidy. Vybrat si dokonce můžete i z několika příchutí – hřebíčku, citronu nebo máty.
Obě tyhle ekologické varianty zubních kartáčků sežene za cca 100 Kč za kus. A pssst! Z bambusu se vyrábí i známé tyčinky do uší alias „uchošťoury“!
Jednorázové holící strojky
I ty se nám v koupelnách docela zabydlely, a to jak u žen, tak u mužů. Čím je nahradit? Nasnadě jsou elektrické holící strojky, ale i jejich použití někdy potřebuje výpomoc. Využít můžete kovové holící strojky – vypadají stylově, vyrábí s v několika barevných provedeních a vyměnitelná čepel je z recyklovatelné nerezové oceli. Po dosloužení žiletku jednoduše vyhodíte do kovů ve sběrném dvoře. Výběr na trhu je v dnešní době široký, a to v cenové relaci od 100 Kč do cca 700 Kč za celý holící strojek, přičemž balíček 5 kusů žiletek vás vyjde i na deset korun.
Odličovací tampony
Každá žena, která používá make-up ví, jak je důležité svou pleť večer důkladně odlíčit a velmi často k tomu používá známé odličovací tampony. Kolik jich každý den spotřebuje záleží na množství použitého make-upu. Každopádně jedno je jisté – všechny skončí ve směsném odpadu. Jejich ekologičtější variantou jsou například pratelné odličovací tampony z bavlny a pro citlivou pleť z biobavlněného sametu. Po jejich použití stačí skvrny od líčidel odstranit mýdlem a tampony pak vyprat se světlým prádlem na 40 – 60 °C.
Tělová kosmetika
Taky vám jich stojí ve sprchovém koutě nebo na okraji vany celý zástup? Ruku na srdce, je to hlavně doména něžného pohlaví. Zkrátka si nevystačíme se „sprcháčem dva v jednom“. Při výběru naší tělové kosmetiky bychom ale měli myslet na několik důležitých faktorů:
- Jestli je vyrobená z kvalitních surovin v BIO kvalitě.
- Využívá k výrobě lokální suroviny.
- Lze koupit bez obalu, případně je její obal z recyklovaného nebo recyklovatelného materiálu.
A pokud chcete svůj ekologický přístup posunout ještě o krok dál, zkuste:
Sprchování bude stejně příjemné i s tuhými mýdly.
Praní a úklid
U pracích gelů, univerzálních čističů nebo máchadel na prádlo můžeme udělat ještě víc, a to využít možností stáčené certifikované eko drogerie, kterou si můžete zakoupit ve stále více prodejnách. Jak to funguje? Při prvním nákupu si koupíte lahev o objemu 1 až 1,5 l a až vám daný prostředek dojde, jednoduše si ho zase dojdete načepovat. A zkusit můžete i tuhá mýdla na praní, která do pračky jednoduše nastrouháte nebo přímo mýdlové vločky.